Roald Dahl “Challie i fabryka czekolady”. Lektura z opracowaniem

Po niektóre lektury sięgamy będąc dziećmi. Do innych w zupełności nie mamy przekonania i żadna siła nie zmusi nas do ich przeczytania. Są jeszcze te, które powinno się przeczytać będąc w szkole podstawowej, a czytamy je dopiero będąc dorosłymi ludźmi. Tak też w wielu przypadkach jest z pozycją “Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Choć fabuła książki wydaje się być kompletnie zwariowana, czytając ją przenosimy się do świata fantazji (szczególnie tej słodyczowej fantazji), a przy tym odpływamy do krainy marzeń. Zapraszamy do zapoznania się z krótką recenzją Charlie i fabryka czekolady. Lektura z opracowaniem.

Losy Charliego Bucketa

Charlie, czyli tytułowy bohater książki, jest małym chłopcem wiodącym bardzo, bardzo skromne, wręcz ubogie życie. Wraz z familią zamieszkuje drewniany domek na skraju miasta. Głową rodziny i zarazem jedynym żywicielem siedmiu jej członków jest ojciec Charliego pracujący w fabryce pasty do zębów ( na stanowisku zakręcacza tubek z pastą). Mimo to i tak brakuje środków na utrzymanie rodziny. Pewnego dnia do naszego małego bohatera uśmiecha się los. W gazecie pojawia się ogłoszenie, głoszące iż właściciel fabryki czekolady, chce zaprosić do niej pięcioro dzieci. Warunkiem jest jednak znalezienie Złotego Kuponu. Charlie dołączył do grona szczęśliwców, mimo iż kupony odgórnie trafiły do rozpieszczonych i nieposłusznych dzieciaków z bogatych rodzin. Już tu nasuwa się przemyślenie, jak pochodzenie wpływa na zachowanie dziecka, albowiem Charlie ukazany jest tu jako grzeczny, ułożony chłopiec, a w czasie kiedy dzieci są oprowadzane po fabryce czekolady, tylko nasz mały bohater stosuje się do zaleceń właściciela fabryki. Co dzieje się z niegrzecznymi dziećmi? Według słów Wonki – właściciela czekoladowego przemysłu, miała nie stać im się żadna krzywda, co jednak rozmija się z prawdą. Charliego, za dobre wychowanie i stosowne maniery spotyka jednak nagroda.

Lektura z opracowaniem

Do Druku trafiła nie tylko zwykła wersja lektury, ale i wersja z opracowaniem, co ułatwia naszym pociechom przeczytanie i zrozumienie opisanej pozycji. Mimo iż książka jest obszerna (265 stron) i dla niektórych dzieci może być nużąca z pewnością bieg zdarzeń i kolejne zdania opowieści wciągną w podróż po fabryce czekolady. Mimo,iż jest to książka przeznaczona dla dzieci jako lektura w szkole podstawowej, warto by i jednak dorośli zapoznali się z jej fabułą. Czasem dobrze odpłynąć, do świata pełnego słodkości, by przy okazji nabrać dystansu i popatrzeć z boku na otaczający nas świat pełen przepychu, gdzie wszystko co tylko chcemy mamy na wyciągnięcie dłoni.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Perfekcyjny reportaż, który dotyczy nas wszystkich<<

About the author : Dominika